MAIF –HIF 1:5
Vi är en väldigt tunn trupp som har väldigt svårt att täcka en enda sjuk eller skadefrånvaro. Igår hade vi en spelare borta från början och tappar ytterligare två i första kvarten av matchen pga. skada. Allt vi hade bytte vi in i första kvarten vilket gjorde svårt att konkurrera med i 75 minuter den storväxta, fysiska laget vi mötte igår. Helsingborgs IF är troligtvis en av seriens bästa lag där alla deras bänkspelare skulle kunna gå in i vår startelva. Riktigt vass årgång.
Vår prestation med tanke på omständigheterna var mer än godkänd ändå. Med tanke på att vi är så få i tävlingsgruppen har vi svårt att spela matcher som ligger tätt intill varandra och kräver lång återhämtningstid som det var nu i veckan. Killarna tömde sig i sista matchen mot IFK Norrköping och den matchen satt kvar i deras ben även igår.
Trotts det så kommer vi in matchen igår ganska jämnt tills vi börjar tappa folk. Under stor del av matchen var vi ett värdigt motstånd och skapade en del chanser också.
Nya tag redan på söndag mot IFK Göteborg borta och det vi bara hoppas på att vi kan ha ett lag ställa upp med för när vi har det brukar vi ställa till våra motståndare ordentligt trots deras storlek och antal.
Vårt lag har en bra lagmoral och vi bygger mycket på den hela tiden. Individuell utveckling är också väldigt tydlig från match till match.
Zlatan, Johan , Pierre