Alexander Lundin startade sin fotbollskarriär i Nättraby GoIF innan han 2009 lämnade för Mjällby AIF. Lundin gjorde sin debut för Mjällby i bortamatchen mot IF Elfsborg 2013 när Mattias Asper gick ut skadad i den 30:e minuten. Totalt blev det fyra matcher för Lundin i den gulsvarta tröjan under den sejouren.
Efter säsongen 2014 lämnade Lundin Mjällby AIF för spel i Falkenbergs FF. Utöver Falkenbergs FF så har det även blivit spel i Västerås SK, Akropolis IF och IF Brommapojkarna.
Nu är målvakten tillbaka i Mjällby AIF och har skrivit på ett kontrakt fram till den 15:e juli 2023.
- Det känns väldigt roligt att hälsa Lundin tillbaka till föreningen. Lundin har varit här innan och kan både föreningen och omgivningen sedan tidigare. Vi får in en rutinerad målvakt med både erfanhet från Superettan och Allsvenskan. Alexander har tagit stora steg och byggt på sig bra med rutin sedan han var här sist. Det blir ett perfekt komplement till vår nuvarande målvaktsuppsättning, kommenterar Hasse Larsson.