Vi tog pulsen på huvudtränaren Andreas Brännström inför matchen mot GIF Sundsvall. Har ni inte säkrat er biljett så kan ni göra det här.
Det kändes som att vi hade ett bra spelövertag fram till utvisningen mot Degerfors?
Ja, det var en match vi hade ganska bra kontroll på.
Vill du kommentera något om utvisningen?
Man kan väl säga att när domaren efter matchen ger en förklaring och sen ändrar sig när han har gått in och sett tv-bilderna så vet samtliga inblandade att det blev fel.
Nu väntar Sundsvall, ett lag som ligger i botten av tabellen och med nio raka förluster, finns det risk för underskattning?
Nej, vi har inte satt oss i en position att underskatta något lag. Vi vet att vi kan slå alla lag, men vi ligger inte där vi ligger pga att vi kört över bottenlagen.
Vad ska vi se upp med hos Sundsvall?
Det är ett lag som är starka på fasta situationer, det fick vi känna på senast.
Vi har fått ett nytt ansikte i truppen, Yusuf, vad är din bild av honom under den korta tid du har sett honom?
Det blev en bra start med mål i sin första bolltouch i MAIF! En vänsterfotad ytter/fw. Det blir kul att se honom framöver.
Status på truppen?
Den är bra, inga nya problem alls.