Mjällby AIF förstärker organistionen med en ny SLO (Supporter Liaison Officer). Vi hälsar Andreas Johansson varmt välkommen till föreningen.
Andreas, varm välkommen till Mjällby AIF, hur känns det att hoppa på rollen som SLO?
Stort tack. Det känns inspirerande och roligt att anta rollen som SLO i Mjällby AIF och jobba med supporterkulturen inom föreningen. Jag ser framemot alla nya kontakter med andra klubbars SLO:er och skapa ett bra arbete tillsammans.
Vad ser du mest fram emot?
Det jag ser framemot mest i min roll som SLO är arbetet med att hjälpa, stötta och stärka den positiva supporterkulturen som finns kring föreningen. Jag vill även bidra till och bibehålla en bra dialog mellan klubben och alla supportrar till Mjällby AIF, då jag kommer finnas närvarande på alla hemma- och borta matcher.
Hur känns det att få jobba för Mjällby AIF?
Då jag har växt upp i en Mjällbyfamilj och varit aktiv som ungdomsspelare inom Mjällby AIF och aktiv inom Sillastrybarna, känns det väldigt roligt att få möjlighet att jobba och ge allt föreningen i mitt hjärta. Jag vill visa min tacksamhet och ge tillbaka för allt vad klubben har gett mig genom åren.
Vad är en SLO?
En SLO ska vara länken mellan Mjällby AIF och supportrarna för att hjälpa till att förbättra dialogen mellan parterna. Mjällbys SLO kommer att medverka vid varje match, både på hemma och bortaplan.
SLO är ett krav från SEF och ni kan läsa mer om vad rollen innebär här.