Värnamo kom till Strandvallen som underdogs på lördagseftermiddagen efter Mjällbys fantastiska start i allsvenskan. Det var däremot ingenting som märktes när matchen sattes igång utan det var full fart direkt från Värnamos sida.
Redan efter 6 minuter tar Värnamo ledningen genom Oscar Johansson. Det är efter en tilltrasslad situation i Mjällbys straffområde efter ett distansskott som bollen till slut dimper ner till Johansson som enkelt kan peta in 1-0 målet till Värnamo.
Det är en jämn och tight match där det inte skapas mycket målchanser. Mjällbys bästa läge och matchens bästa efter målet men innan paus kommer när Noah Persson når högst på ett inlägg i minut 42 men nicken han får iväg har Värnamos målvakt full koll på.
Från den andra halvleken tar vi med oss vars ett farligt läge för de båda lagen. Först är det Mjällby som kan ställa om i minut 67 efter ett slarvigt bolltapp av Värnamo. Mörfelt driver fram bollen till offensivt straffområde innan han avlossar ett skott från ett mycket bra läge som tyvärr går en bra bit över och hotar inte riktigt värnamomålet.
Värnamo har ett väldigt bra läge i minut 84 när Wenderson får bollen bakom Mjällbys backlinje. Wenderson försöker passa bollen till en fri lagkamrat men Gracia lyckas bryta passningen. Wenderson får tillbaka bollen igen och denna gången väljer han att skjuta istället men samma Gracia har nu hunnit ner på mållinjen och kan rensa iväg den bollen med.
Matchen såg länge ut att sluta 1-0 till Värnamo. När Värnamo har bollen i backlinjen i minut 95 talar nästan allt för det. Men när Eriksson ska passa hem bollen till egen målvakt så går allting fel för Värnamo. Passningen blir alldeles för lös och Mjällbys Herman Johansson är först på bollen. Johansson gör inga misstag utan fintar sig elegant förbi Värnamomålvakten innan han slår in kvitteringsmålet. Matchen slutar 1-1 och det får ses som en vunnen poäng för Mjällby. Nästa match spelas måndag 23/5 när Mjällby gästar Sundsvall.