Andreas Brännström om...
... insatsen mot IFK Värnamo är godkänd?
- Ja, vi hamnar väl där någonstans över 90 min. Vi hade bra perioder men också perioder där vi har väldigt svårt att få till något ordnat spel. Sen tycker jag vi försvarar oss bra i slutet av matchen.
... om hur viktigt det är att vinna, trots att det bara är en träningsmatch?
- Det är väl ingen match som man kommer prata om i efterhand, men det var ändå viktigt att vinna. Så slipper vi prata alltför mycket om uteblivna segrar.
... insatsen och tanken att spela David Löfquist som forward?
- Den är bra. Redan i matchen innan gav han oss en liten annan typ av anfallsspel. David är smart, så han har en bra känsla kring när han ska bli vår fjärde mittfältare och när han ska agera forward. Så han blir lite av en mittpunkt i det centrala anfallsspelet.
... naturgräset kommer prägla matchbilden?
- Vi har längtat lite efter naturgräs. Det brukar vara lite lättare att komma nära motståndaren i försvarsspelet, sen får vi se vilken typ av anfallsspel planen tillåter.
... motståndarna Kalmar FF?
- Det var en kul process att följa som utomstående förra året, att helt slå om i spelsätt. Det gav ju dessutom bra resultat.
... att Kalmar FF kan göra en liknande säsong som 2021?
- Det kan man säkert. Nu har man ju ägnat sig åt det jag brukar kalla kontroll, det vill säga att försvara sig med boll. Det är man nog bäst i Sverige på och man fick ju effekt på det genom att släppa till relativt få chanser. Nackdelen är ju att man inte skapar så mycket själva heller, utan blir väldigt beroende av första målet. Så det naturliga steget i det brukar vara att ta det från kontroll till ett mer chansskapande spel med bollen. De har värvat smart, igen, och sett bra ut under cupen.
... största förbättringsdelen i sitt eget spel?
- Vi behöver bli jämnare över 90 minuter, hittills har skillnaden varit för stor på bra och de dåliga perioderna.
... att Albin Mörfelt ännu inte debuterat från start?
- Albin välkomnades till MAIF med ett knä i låret på första träningen, så han var borta med en lårkaka några dagar. Han följde sedan upp med att stuka foten. Men det har sett lite bättre ut sista dagarna, så vi hoppas på en stegrande kurva.
... statusen på Rasmus Wiedesheim-Paul?
- Han har haft en tung och bra försäsong i Norge, så han är fit for fight till imorgon.
... övrig status i laget?
- Med Jacob Bergström är läget oförändrat, och Silas Nwamko är sjuk.