Mjällby AIF fortsätter skapa bra förutsättningar för sina akademispelare. Nu är det helt klart vilka tränarteam som kommer leda klubbens akademilag under 2022.
Bland annat återfinns Juan Robledo som ny tränare i klubbens P19-lag.
Det är akademichef Patrik Rosengren som nu kan presentera tränarteamen som kommer att leda våra akademilag under 2022.
- Enormt roligt och lovande att föreningen kan presentera en grymt stark ledaruppställning. Det är hög kvalité rakt igenom våra akademilag och även i ungdomslagen. Vi har endast ett frågetecken när det gäller P16:s lagledare för tillfället, men det kommer tillsättas inom kort. Simon Sjöfors kommer även ha en del ansvar för U21 tillsammans med A-lagets assisterande tränare.
Vi är väldigt glada att föreningen även kunnat anställa sjukgymnast Amanda Nilsson, kunnig och omtyckt av spelare och ledare i akademin sedan 2021. Hon kommer ha ansvar över styrka, skadehantering och rehabuppföljning, kommenterar akademichef Patrik Rosengren.
Ledare och instruktörer i Mjällby AIF:s akademi under 2022
P19:
Huvudtränare: Juan Robledo
Assisterande tränare: Simon Sjöfors och Håkan Norén
Lagledare: Jaie Baldeh
P17:
Huvudtränare: Mattias Asper
Assisterande tränare: Henrik Bengtsson
Lagledare: Philip Nennesson
P16:
Huvudtränare: Daniel Nilsson och David Smiding
Lagledare: Tillsätts inom kort.
Målvaktstränare: Lars Levinsson, Benny Johansson, Philip Nennesson
Analytiker P19: Juan Robledo
Individuell analytiker P16-17: David Smiding
Sjukgymnast: Amanda Nilsson
Dessutom är det klart att danska storklubben Bröndby IF kommer till Strandvallen för matcher lördagen 22:e januari på konstgräset.
P17 spelar klockan 13.00 och P19 spelar klockan 15.00.