I en del av Mjällby AIF:s arbete med samhälsinitiativet Utanför Rektangeln ligger stort fokus på att engagera sig ut mot de äldre seniorerna. Därför har nu klubben, i samarbete med Sölvesborg-Mjällby Sparbank, genomfört en digital korsordstävling som skickats ut till samtliga äldreboende i Sölvesborgs kommun.
Sändningens aktivitet består av en korsordstävling med MAIF-tema där bland annat flera av klubbens kända profiler genom tiderna har skickat en hälsning i samband med frågeställningarna. Gulsvarta frågor i olika sorts svårighetsgrad där ett specifikt svarsord skall försöka lösas. Sedan tidigare har klubben även varit ute på besök hos boendenas enhetschefer där korsordsbrickor med rekvisita överlämnats - för att få ut bästa möjliga Mjällbykänsla till de seniorer som deltar.
Samtliga äldreboende i Sölvesborg kommer nu kunna samla sina seniorer och tillsammans genomföra en kul och sammansvetsande korsordstävling. Projektet har gjorts tillsammans med Sölveborg-Mjällby Sparbank och Sölvesborgs kommun.
- Vårt huvudsyfte med projektet är att motverka ofrivillig ensamhet bland de äldre och därför känns denna sociala aktivitet naturlig att göra. Självklart vill vi vara ute och besöka äldreboendena på plats, men under rådande tider får vi försöka vara kreativa och istället göra det digitalt. Vi vill att personerna på äldreboendena ska känna gemenskap, ha roligt tillsammans och samtidigt ha vetskapen av att de alltid ska känna sig välkomna in i Mjällby-familjen här på Strandvallen, säger Daniel Hjalmarsson Marknadskoordinator Mjällby AIF.
- Samarbetet med Mjällby AIF har minst sagt blivit en guldkant i vardagen på alla boenden. Korsord i all ära, men denna varianten skapar så mycket mer engagemang och gemenskap. Aktiviteter som man kan samlas och samtala kring är alltid uppskattat. Här har vi ett korsord som bjuder på klurigheter, välkända ansikten från klubben och vackra bilder från bygden – ett perfekt paket, säger Lukas Wägbo, aktivitetssamordnare Sölvesborgs kommun.
- Vårt hjärta bankar för våra äldre och genom det här samarbetet kan vi vara med och bidra till en härlig aktivitet som kommer uppskattas och som bidrar till gemenskap, säger Stefan Ohlson VD på Sölvesborg-Mjällby Sparbank.
Vill ni själva där hemma i TV-sofforna ta del av korsordstävlingen så ser ni sändningen HÄR.