Den avgörande matchen mellan Mjällby AIF och Östersunds FK blev direkt en spännande historia. Mjällby hotade och det blev en del tuffa dueller redan de första tio minuterna. Men Östersunds FK kom också upp i anfall och när Eric Björkander med en tuff brytning hindrade ÖFK:s unga anfallare Francis Baptiste från att få friläge precis framför mål med Carljohan Eriksson så kände antagligen de flesta gulsvarta att vi kom undan. Det var kallt, blåsigt men soligt på Strandvallens träningsplan.
När både MAIF och ÖFK anföll så gick det oftast fort i spelvändningar och omställningar, ett vapen som bortalaget kanske allra mest kunde utnyttja. Blair Turgott och Francis Baptiste hotade Mjällby ofta och Östersund hade identifierat att långa passningar längs marken skulle bli ett vapen för dem. Framförallt en gång då Eirik Haugen, mittback i ÖFK kunde hitta Blair Turgott med en passning som skar igenom hela Mjällbys lag. Som tur var så var Carljohan Eriksson vaken och kunde avvärja faran, till synes utan några större problem.
Östersund tvingades till sitt första byte i den 28:e minuten när Jerell Sellars ersatte skadade Isak Ssewankambo. Resten av halvleken blev en seglivad sådan och det hände inte mycket konkret. Daan Klinkenberg nickade över på en hörna och David Löfquist fick iväg ett kanske något för löst skott. Det var den sista kvarten summerad.
Den första halvleken var inte Mjällbys bästa detta gruppspel. Man lyckades inte etablera samma press och övertag på offensiv planhalva som i de två föregående matcherna. Visst, de två andra matcherna har spelats mot Superettanlag. Men det var ovant att se ett Mjällby som mest anpassade sig efter Östersund. Detta utan att bortalaget på något sätt dominerade och briljerade.
Till den andra halvleken fick nyförvärvet Neftali Manzambi komma in i spel. Taylor Silverholt skadade sig precis innan halvtid i en nickduell vid en hörna och vi önskar honom ett snabbt tillfrisknande. Vid den situationen fick Östersundsspelaren gult kort för att ha nickat ihop med Silverholt. I den 52:a minuten blev just Neftali Manzambi varnad för ett tjafs på mittplan med Felix Hörberg, men båda lagen samlades i en klunga och det hade kunnat bli flera gula kort. Första kvarten av andra halvlek var bättre från Mjällby och laget var mer framåtlutat och hotade mer med sina anfallsvågor.
I den 65:e minuten fick Marc Tokich sin debut i Mjällbys tröja när han kom in istället för Max Watson. Tyvärr såg det ut som att nummer fyra i Mjällby AIF drog på sig en skada. Med 20 minuter kvar kom Viktor Gustafson in istället för Enoch Kofi Adu. Det märktes dock att Östersunds FK behövde tre poäng och det var en imponerande arbetsinsats av många i bortalaget, men med tio minuter kvar hade Carljohan Eriksson och hans Mjällby lyckats hålla tätt trots att Östersund så många gånger försökte ta sig fram. Med tio minuter kvar gjorde ÖFK ett dubbelbyte då Henrik Bellman och Ahmed Awad kom in istället Samuel Mensiro och Felix Hörberg.
Det skulle direkt bli en kalldusch för MAIF. Vänsterytterbacken i ÖFK, Kalpi Ouattara, hittade Jarell Sellars som spelade fram Blair Turgott till 0-1 för Östersund med sju minuter kvar. Med fyra minuter kvar av ordinarie tid kom Mamudo Moro in istället för Joel Nilsson och strax därpå stod Aly Keita för matchens överlägset bästa och viktigaste räddning när Neftali Manzambi kom upp och nickade bollen mot mål från nära håll.
Men tyvärr så räckte det inte då Östersund faktiskt tog sig vidare till kvartsfinal, för dagen rättvist så. Nu dröjer det en månad tills Mjällby spelar en tävlingsmatch igen. Den elfte april kommer Varbergs BOIS till Strandvallen för allsvensk premiär. Då är vi laddade att ta oss an en ny säsong.
Mjällby AIF
Carljohan Eriksson
Max Watson (Marc Tokich 65)
Eric Björkander
Daan Klinkenberg
Joel Nilsson (Mamudo Moro 86)
David Löfquist
Jesper Gustavsson
Enoch Kofi Adu (Viktor Gustafson 72)
Kadir Hodzic
Jacob Bergström
Taylor Silverholt (Neftali Manzambi 46)