Pontus, som är född 2002, är ett välbekant ansikte i Hällevik och på Listerlandet. Pontus är född i Hällevik och har spelat i klubben sedan barnsben. Pontus spelade i samtliga ungdomslag och var även en del av akademin under ett par år 2016 och 2017.
2018 flyttade Pontus Zvar till Kalmar FF och har sedan dess varit en del av smålänningarnas akademiverksamhet där Pontus under fjolåret tränade och spelade kontinuerligt med P19-laget men gjorde även träningar med klubbens allsvenska representationslag.
Nu har Zvar skrivit på ett kontrakt med Mjällby AIF som innebär att han är knuten till klubben till och med säsongen 2022.
- Vi har tidigare sagt att vår målsättning är att ha tre duktiga målvakter kring vårt seniorlag. När vi hittade lösningen med Noel känns det väldigt bra att vi kunde locka hem Pontus. En lovande fotbollsmålvakt med rötterna från Listerlandet och Hällevik, kommenterar sportchef Hans Larsson.