Redan i den andra minuten var det oerhört nära att Jacob Bergström ger Mjällby ledningen på nick efter ett fint inlägg, men nicken gick precis utanför mål. Men det tog inte mer än några minuter innan Mjällby skulle ta ledningen i matchen genom Moses Ogbu på straff. Med en kylig straffspark lågt till höger så kunde han till synes enkelt ge Mjällby ledningen.
Det dröjde inte allt för länge innan Jacob Bergström återigen var nära att göra mål på nick och inledningen var oerhört bra av gulsvart. Joel Nilsson skulle sedan komma fri i den 9:e minuten och efter att ha dribblat förbi en försvarare men Aly Keita i ÖFK målet stod för en bra räddning.
2-0 kom sedan efter en kvart genom ett mycket fint anfall av MAIF. Moses Ogbu ute till höger hittade in till David Löfquist som direkt gav Jacob Bergström bollen i djupled. Anfallaren kunde sedan placera bollen lågt till höger. Det var en fantastisk inledande kvart av Mjällby. Joel Nilsson sköt högt över från nära håll i den 24:e minuten och att Mjällby inte hade mer än två mål halvvägs in i den första halvleken var en smärre chock för spelarna som inte kunde tro sina ögon.
Med det sagt var Joel Nilsson mycket bra i övrigt. Moses Ogbu gjorde sedan 3-0 med ett hårt skott från nära håll och det var en drömlik första halvtimme för ett fritt flygande Mjällby AIF. Visserligen saknades Thomas Isherwood för Östersund som är en av allsvenskans bästa unga försvarare, men Mjällby hittade helt rätt från första början. Francis Baptiste i ÖFK blev varnad efter en vårdslös tackling i den 32:a minuten.
I den 40:e minuten byttes Östersunds FKs Wilfried Ouattara ut, till synes utan skadekänningar. In kom Marco Weymans istället. Mycket mer än så hände inte i den första halvleken och det blev en av Mjällbys bästa i år. Till den andra halvleken valde Östersund att göra sitt andra byte i matchen. Jerell Sellars ersatte Nebiyou Perry. Mjällby fortsatte spela bra men inte med samma höga press. Marco Weymans blev varnad för att ha stoppat Moses Ogbu precis utanför straffområdet och gav Mjällby en farlig frispark i den 52:a minuten.
Östersund visade lite mer mod att försöka framåt, men Mjällby kunde hitta fram till chanser ändå. Bland annat skapade Ogbu en stor chans för Joel Nilsson att göra mål på, men trots en bra position i boxen så lyckades Nilsson inte få bollen förbi försvararen som räddade på mållinjen. Nikolaos Dosis kom in för ÖFK i den 60:e minuten istället för Charlie Colkett. bara ett par minuter senare rev den unga mittfältaren ner Moses Ogbu i ett kontringsläge och blev varnad.
Som sagt visade ÖFK lite mer mod och vilja framåt, man fick fler möjligheter att göra något med bollen på Mjällbys planhalva, men med tjugo minuter kvar var man fortfarande mållösa och med endast ett fåtal chanser i protokollet. I den 74:e minuten blev Jacob Bergström, en av planens giganter, utbytt och lämnade plats för Erik Pärsson. Samtidigt kom David Batanero och Adam Petersson in istället Jesper Gustavsson och David Löfquist. Gustavsson hade precis fått syna en varning och det kanske var smart av den anledningen.
I den 79:e minuten prickade Mjällby stolpen på en frispark som tog riktning via någon motståndarspelare. Samtidigt valde Östersund att göra ett dubbelbyte. Malcolm Stolt och Henrik Bellman blev inbytta istället för Francis Baptiste och Blair Turgott. Mamudo Moro och Martin Spelmann fick spela de sista sju minuterna av ordinarie tid plus tillägg istället för Moses Ogbu och Besard Sabovic.
Erik Pärsson kom nära att göra 4-0 precis innan full tid men det skulle sluta med samma siffror som den första halvleken slutade med. Mjällbys bästa halvlek för säsongen gav en bekväm seger mot ett bra lag på hemmaplan.
Nu väntar IFK Norrköping hemma på lördag och Mjällby kommer ta emot östgötarna med en riktigt bra insats i ryggen.
Mjällby AIF
Carljohan Eriksson
Viktor Agardius
Jesper Löfgren
Max Watson
Joel Nilsson
David Löfquist (Adam Petersson 75’)
Jesper Gustavsson (David Batanero 75’)
Besard Sabovic (Martin Spelmann 83’)
Kadir Hodzic
Jacob Bergström (Erik Pärsson 75’)
Moses Ogbu (Mamudo Moro 83’)