Beslutet innebär att klubbarna i Allsvenskan och Superettan kan köra för fullt om de följer de protokoll för träning respektive match som Svensk Elitfotboll gemensamt tagit fram. Samtliga matcher kommer att spelas utan publik.
– Det blir inte en optimal försäsong men det är lika för alla. Det här året blir speciellt hur man än vänder och vrider på det och det är något vi alla får acceptera, menar Mats Enquist och fortsätter.
En viktig kugge i det fortsatta arbetet för att kunna spela Allsvenskan och Superettan är de protokoll för träning och match som Svensk Elitfotboll tagit fram för att visa att fotbollen inte bidrar till att öka smittspridningen i samhället.
– Coronaviruset finns fortfarande bland oss och detta är inte över ännu. Det viktigaste är att vi tillsammans tar ansvar för att inte bidra till ökad smittspridning, avslutar Mats Enquist.
Hur det blir med spelordningen och spelschemat för Allsvenskan och Superettan samt spel i Svenska Cupen är ännu inte fastställt. Svensk Elitfotboll för en dialog med Svenska Fotbollförbundet. Parterna återkommer så snart de kan i frågan.
Hela artikeln från SEF hittar ni HÄR