Mjällby AIF-IK Brage 1-2 (1-0)
1-0 Mohanad Jeahze
1-1 Kristian Andersen
1-2 Christian Kouakou
Ett revanschsuget Mjällby AIF ställdes i den 14e omgången av Superettan, den sista inför uppehållet, mot tredjeplacerade IK Brage. Ett toppmöte på Strandvallen mellan tvåan Mjällby och Brage flåsandes i ryggen med fyra poängs differens upp till hemmalaget. Brage kom till matchen med en 2-0 vinst över Trelleborg, medan Mjällby är inne i en tyngre period med kryss mot BP och förlust senast i Halmstad. En sexpoängamatch där Mjällby ville studsa tillbaka, rycka ifrån Brage och gå in i uppehållet som klar tabelltvåa.
Startelva:
2 Adi Terzic
3 Max Watson
5 Mohanad Jeahze
6 Pavle Vagic
9 Joel Nilsson
11 Gisli Eyjolfsson
12 David Löfquist (K)
13 Carljohan Eriksson (Mv)
16 Jacob Bergström
24 Taylor Silverholt
26 Mohammed Mbye
Avbytare:
1 Jesper Johansson (Mv)
3 Amer Eriksson Ibragic
8 Bubacarr Jobe
17 Jakob Ottosson
20 Hampus Holgersson
21 Felix Konstandeliasz
23 Ottar Magnus Karlsson
Första halvlek:
En första halvlek där Mjällby ägde spelet och skapade flest målchanser, men där Brage stack upp med en del farligheter. Första 20 minuter var spel mot ett mål där Mjällby tryckte på och skapade flertalet målchanser. Jacob Bergström hade ett antal chanser, både Pavle Vagic och Gisli Eyjolfsson hade bra skottlägen och Joel Nilsson skapade som sedvanligt sina chanser på kanten. 22 minuter in i matchen skapade Brage sin första chans, som direkt blev farlig med ett skott i insidan stolpen men som dansade längs mållinjen och ut. Några minuter senare stack Brage upp igen i ett anfall som möjligtvis kunde resultera i en straffspark, men som domaren avfärdade. I den 30e matchminuten tar hemmalaget ledningen med ett mål som kan utnämnas till årets mål när vi summerar Superettan 2019. Efter hörna klipper Mohanad Jeahze till långt utanför straffområdet, ett direktskott med visten som sitter stenhårt i krysset. Efter målet fortsatte Mjällby i samma anda och skapade ett antal bra målchanser. En händelserik första halvlek där Mjällby bjuder upp till bra fotboll mot ett gästande topplag.
Andra halvlek:
Andra halvlek blev tvärtemot första halvlek, där Brage kom ut starkt och kvitterade redan efter 5-6 minuter spelat av andra halvlek. Bara 5 minuter senare tog Brage även ledningen. Mjällby kom inte alls upp i nivå i den andra halvleken och efter Brages chockstart lyckades Mjällby aldrig resa sig. Spelet som skapade flertalet chanser i första halvlek var som bortblåst och resterande del av matchen var uddlös och krampaktig. Brage backade hem sista 30 och la över initiativet till Mjällby, men hemmalaget lyckades inte skapa särskilt farliga chanser. Några längre bollar i slutskedet av matchen gjorde ingen glad, utan Brage spelade av matchen komfortabelt och åkte hem med de tre poängen.
Ett sommaruppehåll väntar innan Mjällby tar sig an Frej på bortaplan. Spelplats Vikingavallen den 13e juli, med matchstart 16:00.
/Daniel Pettersson