Det här med att göra mål! Sällan har väl detta känts mer angeläget än en dag som denna. Det är lätt hänt att desperationen smyger sig in när bollen inte vill in. Lätt att börja hänga med huvudet. Börja grubbla. Det är därför viktigare än någonsin att tydlighet råder. Vi har ett ungt lag med stor potential. Vi har ett lag som bara är början på en resa. Ett lag som kommer att växa och svetsa sig samman under tid. Denna resa och denna tid kommer att innebära prövningar. Vi kommer att uppleva stunder då allt känns svart och stunder då himmelen är gul. En självutnämnd profet sade en gång; Jag tänker doppa mina fingrar i färg och måla hela universum svart och gul. Det kommer att stänka. Det kommer inte att bli vackert. Men till slut sitter färgen där. Nyanserna klarnar. Låt detta bli ledstjärnan.
Under den senaste hemmamatchen mot Oskarshamn var det ett lag på plan under första tjugo minuterna. Flera heta målchanser. Noll mål men styrka och kraft. Tyvärr försvann den energin gradvis och några snabba bakåt gjorde att uppförsbacken till slut blev för tung.
Mot Husqvarna var det återigen oförmågan att göra mål som fällde avgörandet. Här handlar det om mentala spärrar som måste övervinnas. Landskrona som idag gästar vallen är sannerligen icke några duvungar. Ett lag med anor och inbyggd stolthet. Dessa skåningar har snittat närmare två mål per match enligt pang på rödbetan-principen. Räkna med hög press och offensiv fotboll. Kan vårt härliga Mjällby prestera på en nivå som ligger i linje med låt oss säga hälften av vår kapacitet - då ska det ändå vara bra chans. Det som krävs är att proppen framåt släpper. Samtidigt måste försvaret vara på tårna och jobba vidare. Det viktiga i detta läge är inte de två förlusterna. Det viktiga är hur vi, laget, tränare och alla på denna planet förhåller sig till dessa förluster. Tar man det som en signal att det krävs mer och hårdare jobb, eller säckar man ihop? Låt oss då säga så här. Alternativ två är inget alternativ! Vi är Mjällby AIF. Ett lag med rötter som går in i själen på varje fotbollskunnig Blekingebo. Därför måste följande ske: Håll huvudet högt. Gå in med känslan att detta är dagen då vi studsade tillbaka. Dagen då Mjällby AIF visade lite av det som komma skall.
Hjärtligt välkomna till Strandvallen och Listerlandets Stolthet!
Avspark 15:00.
/Anders Olsson