Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Vi välkomnar Óttar Magnús Karlsson till MAIF!
2018-12-15 14:55
Óttar Magnús Karlsson, 21 år, har skrivit på ett 2-årskontrakt med Mjällby AIF.
En isländsk forward på 190 cm & 84 kg som inledde ungdomskarriären i Víkingur på Reykjavík. Senast har Óttar representerat Trelleborgs FF efter utlåning från norska Molde FK. Före dess blev det spel i holländska storklubben AFC Ajax ungdomsakademi.
Óttar har även stor erfarenhet från det isländska landslaget där det har blivit regelbundet spel i samtliga led (U16, U17, U19, U21) och han har också hunnit med fem A-landskamper.
Vi ser med spänning fram emot att se Óttar i den gulsvarta dressen framöver och önskar honom stort lycka till!
Träningsmatcher 2019!
2018-12-15 08:11
Datumen för Mjällby AIF:s träningsmatcher är nu spikade för A-truppen. Eventuellt tillkommer det någon match längre fram i kalendern. Vi återkommer med exakta avsparkstider.

Lör 26/1 MAIF-Landskrona BoIS (hemma)

Ons 30/1 Falkenbergs FF - MAIF (borta)

Tis 5/2 Halmstads BK - MAIF (borta)

Lör 9/2 MAIF - FC Rosengård (hemma)

Lör 23/2 MAIF - IFÖ Bromölla (hemma)

Lör 2/3 MAIF - Oskarshamns AIK (hemma)

Lör 23/3 MAIF - Lunds BK (hemma)
Tack till samtliga medarrangörer!
2018-12-14 23:31
Vi vill uppmärksamma alla medarrangörer som var med och bidrog till Mjällby AIF:s insamling till Prostatacancerfonden vid tröjauktionerna, i samband med hemmamatchen mot Kristianstad den 4 november;

- Samtliga tröjköpare.
- Kristianstad FC:s egna bidrag.
- PUMA som skänkte matchtröjorna till oss.
- Vår anonyma sponsor som stod för tryckkostnaden.

Stort tack till Er alla!
Vi fortsätter med vårt viktiga värdegrundsarbete!
2018-12-13 14:57

Gemenskap och sammanhållning är ledorden för att utveckla vår laganda, både på & utanför planen. Under hösten har vi fortsatt att dela med oss av denna ”team spirit” ut till skolklasser i Hällevik med vår målvakt Jesper Johansson i täten. Jesper har föreläst om värdegrundsfrågor och samtidigt betonat det viktiga budskapet; Va en vän - få en vän!

Mjällby AIF vill uppmärksamma detta område med att våra spelare som föredöme kan påvisa denna viktiga betydelse för ett aktivt ansvar i både skola och övriga samhälle.

Projektets målsättning är att kunna ge information och ta diskussion, där avsikten är att få ungdomarna att inse hur viktigt kamratskap och laganda är, och att vi tillsammans arbetar & hjälper varandra för att förhindra utanförskap.

Vår vision är att utveckla detta arbete ytterligare under 2019 och även åren framöver!

Superettans spelprogram för 2019 är klart!
2018-12-12 12:50
Vi inleder hemma mot Varberg!

Spelprogrammet för Superettans samtliga omgångar 2019 är klart. Exakta datum och tider offentliggörs efter spelordningsmötet den 18 december. Superettan inleds söndagen den 31 mars och slutar söndagen den 3 november.

Datum som visas i spelordningen nedan är alltså huvuddatum för omgången. Flertalet matcher i en omgång kan därför få en annan speldag.

Superettan 2019:


Omgång 1 

31 mars:
Örgryte – Norrby
Jönköpings Södra – Halmstad
Trelleborg – GAIS
Brommapojkarna – Västerås
Öster – Dalkurd
Brage – Frej
Mjällby – Varberg
Syrianska – Degerfors


Omgång 2

7 april:
Halmstad – Örgryte
Västerås – Brage
Norrby – Mjällby
GAIS – Öster
Dalkurd – Brommapojkarna
Frej – Syrianska
Varberg – Trelleborg
Degerfors – Jönköpings Södra


Omgång 3

14 april:
Örgryte – Frej
Jönköpings Södra – Dalkurd
Trelleborg – Norrby
Brommapojkarna – GAIS
Öster – Degerfors
Brage – Halmstad
Mjällby – Västerås
Syrianska – Varberg


Omgång 4

21 april:
Halmstad – Syrianska
Västerås – Trelleborg
Norrby – Jönköpings Södra
GAIS – Brage
Dalkurd – Mjällby
Frej – Öster
Varberg – Brommapojkarna
Degerfors – Örgryte


Omgång 5

28 april:
Örgryte – Västerås
Jönköpings Södra – Frej
Trelleborg – Dalkurd
Brommapojkarna – Halmstad
Öster – Norrby
Brage – Varberg
Mjällby – Degerfors
Syrianska – GAIS


Omgång 6

5 maj:
Halmstad – Öster
Västerås – Varberg
Norrby – Brommapojkarna
Mjällby – Örgryte
GAIS – Jönköpings Södra
Dalkurd – Syrianska
Frej – Trelleborg
Degerfors – Brage


Omgång 7

12 maj:
Örgryte – Jönköpings Södra
Trelleborg – Halmstad
Brommapojkarna – Degerfors
Öster – Västerås
Brage – Norrby
GAIS – Frej
Varberg – Dalkurd
Syrianska – Mjällby


Omgång 8

15 maj:
Örgryte – Varberg
Halmstad – GAIS
Västerås – Syrianska
Jönköpings Södra – Öster
Mjällby – Trelleborg
Dalkurd – Brage
Frej – Brommapojkarna
Degerfors – Norrby


Omgång 9

19 maj:
Trelleborg – Örgryte
Brommapojkarna – Jönköpings Södra
Öster – Mjällby
Norrby – Frej
Brage – Syrianska
GAIS – Västerås
Varberg – Halmstad
Degerfors – Dalkurd


Omgång 10

26 maj:
Halmstad – Degerfors
Västerås – Norrby
Jönköpings Södra – Brage
Trelleborg – Öster
Mjällby – GAIS
Dalkurd – Örgryte
Frej – Varberg
Syrianska – Brommapojkarna


Omgång 11

2 juni:
Örgryte – Syrianska
Halmstad – Västerås
Brommapojkarna – Trelleborg
Öster – Brage
Norrby – Dalkurd
Mjällby – Jönköpings Södra
Varberg – GAIS
Degerfors – Frej


Omgång 12

9 juni:
Västerås – Frej
Jönköpings Södra – Varberg
Trelleborg – Degerfors
Brommapojkarna – Mjällby
Brage – Örgryte
GAIS – Norrby
Dalkurd – Halmstad
Syrianska – Öster


Omgång 13

16 juni:
Örgryte – GAIS
Halmstad – Mjällby
Öster – Brommapojkarna
Brage – Trelleborg
Frej – Dalkurd
Varberg – Norrby
Degerfors – Västerås
Syrianska – Jönköpings Södra


Omgång 14

23 juni:
Halmstad – Frej
Jönköpings Södra – Trelleborg
Brommapojkarna – Örgryte
Öster – Varberg
Norrby – Syrianska
Mjällby – Brage
GAIS – Degerfors
Dalkurd – Västerås


Omgång 15

14 juli:
Örgryte – Öster
Västerås – Jönköpings Södra
Trelleborg – Syrianska
Norrby – Halmstad
Brage – Brommapojkarna
GAIS – Dalkurd
Frej – Mjällby
Varberg – Degerfors


Omgång 16

21 juli:
Jönköpings Södra – Västerås
Brommapojkarna – Norrby
Öster – Trelleborg
Mjällby – Halmstad
Dalkurd – Varberg
Frej – Örgryte
Degerfors – GAIS
Syrianska – Brage


Omgång 17

28 juli:
Halmstad – Brommapojkarna
Västerås – Dalkurd
Jönköpings Södra – Degerfors
Trelleborg – Frej
Norrby – Öster
Brage – Mjällby
GAIS – Syrianska
Varberg – Örgryte


Omgång 18

4 augusti:
Örgryte – Halmstad
Brommapojkarna – Brage
Öster – GAIS
Mjällby – Norrby
Dalkurd – Jönköpings Södra
Frej – Västerås
Degerfors – Varberg
Syrianska – Trelleborg


Omgång 19

11 augusti:
Halmstad – Dalkurd
Västerås – Örgryte
Jönköpings Södra – Syrianska
Trelleborg – Brommapojkarna
Norrby – Degerfors
Brage – Öster
GAIS – Mjällby
Varberg – Frej


Omgång 20

18 augusti:
Örgryte – Mjällby
Västerås – Halmstad
Brommapojkarna – Öster
Dalkurd – GAIS
Frej – Jönköpings Södra
Varberg – Brage
Degerfors – Trelleborg
Syrianska – Norrby


Omgång 21

25 augusti:
Halmstad – Jönköpings Södra
Trelleborg – Varberg
Öster – Örgryte
Norrby – Brage
Mjällby – Dalkurd
GAIS – Brommapojkarna
Frej – Degerfors
Syrianska – Västerås


Omgång 22

1 september:
Jönköpings Södra – Örgryte
Trelleborg – Västerås
Brommapojkarna – Syrianska
Brage – GAIS
Mjällby – Frej
Dalkurd – Norrby
Varberg – Öster
Degerfors – Halmstad


Omgång 23

15 september:
Örgryte – Trelleborg
Västerås – Brommapojkarna
Öster – Jönköpings Södra
Norrby – Varberg
Brage – Dalkurd
GAIS – Halmstad
Degerfors – Mjällby
Syrianska – Frej


Omgång 24

22 september:
Örgryte – Brage
Halmstad – Trelleborg
Västerås – Degerfors
Jönköpings Södra – Norrby
Mjällby – Brommapojkarna
Dalkurd – Öster
Frej – GAIS
Varberg – Syrianska


Omgång 25

25 september:
Trelleborg – Mjällby
Brommapojkarna – Frej
Öster – Halmstad
Norrby – Västerås
Brage – Degerfors
GAIS – Örgryte
Varberg – Jönköpings Södra
Syrianska – Dalkurd


Omgång 26

29 september:
Örgryte – Brommapojkarna
Halmstad – Varberg
Västerås – Öster
Jönköpings Södra – Mjällby
Norrby – GAIS
Dalkurd – Trelleborg
Frej – Brage
Degerfors – Syrianska


Omgång 27

6 oktober:
Halmstad – Norrby
Jönköpings Södra – GAIS
Trelleborg – Brage
Mjällby – Öster
Dalkurd – Frej
Varberg – Västerås
Degerfors – Brommapojkarna
Syrianska – Örgryte


Omgång 28

20 oktober:
Örgryte – Degerfors
Västerås – Mjällby
Brommapojkarna – Dalkurd
Öster – Syrianska
Norrby – Trelleborg
Brage – Jönköpings Södra
GAIS – Varberg
Frej – Halmstad


Omgång 29

27 oktober:
Örgryte – Dalkurd
Halmstad – Brage
Västerås – GAIS
Trelleborg – Jönköpings Södra
Brommapojkarna – Varberg
Mjällby – Syrianska
Frej – Norrby
Degerfors – Öster


Omgång 30

2 november:
Jönköpings Södra – Brommapojkarna
Öster – Frej
Norrby – Örgryte
Brage – Västerås
GAIS – Trelleborg
Dalkurd – Degerfors
Varberg – Mjällby
Syrianska – Halmstad